La Défense, Paris
+06 48 48 87 40

5 عامل دخیل در صدای فن سرور را بشناسید!

5 عامل دخیل در صدای فن سرور را بشناسید!

سرورها به طور معمول با چندین پردازنده و با تعداد زیادی هسته، تعداد زیادی رم، پاور و متعلقات دیگر بدون توقف در حال کار هستند. از آنجایی که سرورها دائما روشن و در حال کار هستند، طبیعی است که قطعات دچار اختلال شوند و عملکرد سرور را تحت الشعاع قرار دهند. فن‌های سرور هم از این قاعده مستثنی نیستند و ممکن است دچار مشکلاتی شوند. در این مطلب قصد داریم تا به طور خلاصه دلایل سر و صدای فن‌ سرور را با هم بررسی کنیم.

5 عامل سر و صدای فن سرور

1. گردش نادرست هوا

اولین عاملی که می‌تواند سر و صدای فن سرور را به همراه داشته باشد، گردش نادرست هوا است. به طور کلی اگر هوا در سرور در چرخش نباشد، دمای داخلی آن بالا رفته و سنسورهای فن دستور کار با سرعت بالاتری را می‌دهند. با بالا رفتن دور فن، به تبع سر و صدای بیشتری نیز به گوش می‌رسد.

پس همیشه در نظر داشته باشید که محیط خنک ، عملکرد مطلوب فن‌های سرور را به همراه دارد.

2. استفاده از فریمور قدیمی

تنظیم سرعت فن سرور بر عهده firmware است. حال در نظر بگیرید فریمور شما قدیمی‌تر از تکنولوژی‌ها و شرایط فن سرور باشد. طبیعتا چنانچه از فریمور قدیمی و به روز نشده استفاده کنید ممکن است که دستگاه نتواند سرعت کار فن‌ها را به درستی تنظیم کند. پس همیشه نسبت به به روز رسانی فریمور سرور آگاه باشید.

3. تنظیم نا مناسب سرعت فن سرور

فن‌های سرور به صورت پیش فرض در بالاترین سرعت تنظیم شده‌اند. بنابراین چنانچه احتیاج به پردازش بالا در سرور ندارید و یا دمای محیط کار سرور مطلوب است، می‌‌توانید سرعت کار فن‌ها را از طریق iLO و یا مراجعه به قسمت Power & Thermal => Fans، سرعت چرخش فن را تغییر دهید.

4. بد کار کردن پاور سرور

شاید فکر کنید که پاور و فن دو مقوله جدا از هم هستند اما باید بدانید که اگر در عملکرد پاور اختلالی وجود داشته باشد، دمای سرور بالا رفته و همین سبب می‌شود تا فن‌ها با دور و سر و صدای بیشتری کار کنند.

5. گرد و غبار، تشدید کننده صدای فن سرور

همانطور که در مقاله “5 دشمن محیطی امنیت اتاق سرور” در سایت آداک فناوری مانیا بیان کردیم، شاید گرد و غبار ریز و بی اهمیت جلوه کند، اما می‌‎تواند تاثیرات مخربی بر روی سرور و عملکرد آن بگذارد. نشستن گرد و غبار بر روی پاور سرور نیز از جمله عواملی است که می‌تواند سبب بالا رفتن سر و صدای فن شود. به این صورت که انباشته شدن گرد و غبار روی منبع تغذیه باعث بالا رفتن دما می‌شود و همین فن را وادار به کار با دور بیشتری می‌کند.

نتیجه گیری

در این مقاله، به طور کاملا خلاصه و کلیدی با 5 مورد از عوامل تاثیر گذار در صدای فن سرور آشنا شدیم. هدف ما در مانیا سرویس این است که با یک نگاه کوتاه به مقالات بتوانید برای مشکل خود راه حل پیدا کنید. از این رو، خلاصه وار و جمع و جور مشکلات سروری را با شما در میان خواهیم گذاشت. در مقالات آتی به راه حل‌های کاهش این سر و صدا خواهیم پرداخت. با ما بمانید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *