La Défense, Paris
+06 48 48 87 40

انواع Memory‌های مورد استفاده برای سرورهای HPE

انواع Memory‌های مورد استفاده برای سرورهای HPE

DIMM

DIMM، مخفف عبارت Dual In-line Memory Module به معنای ماژول حافظه دو خط می‌باشد که نوعی حافظه کامپیوتری 64 بیتی است که شامل یک یا چند RAM هستند و روی اسلات‌های حافظه مادربرد نصب می‌شود.

 DIMM انتقال داده‌ها را با سرعت بیشتری فراهم می‌کند. البته برای سرور مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

DIMM هر بیت داده را در یک سلول حافظه جداگانه ذخیره می‌کند. DIMM‌ها از یک مسیر داده 64 بیتی استفاده می‌کنند ، زیرا پردازنده‌های مورد استفاده در رایانه‌های شخصی دارای عرض داده 64 بیتی هستند. DIMM معمولاً در رایانه‌های pc ، لپ تاپ‌ها ، چاپگرها و سایر دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

UDIMM

در اصطلاح به این نوع مموری Unbuffered DIMM نیز گفته می شود. 

UDIMM نوعی تراشه حافظه است که بیشتر برای دسکتاپ و لپ­تاپ استفاده می­ شود. این نوع حافظه­ ها از سرعت بالایی برخوردارند، همچنین تاخیر و مصرف انرژی کمی دارند اما ظرفیت ذخیره اطلاعات آنها کم است. بر خلاف DIMM از ECC برخوردارند که باعث می­ شود بتوان از آنها در سرور نیز استفاده کرد اما حافظه محدودی دارند.

RDIMM

Registered DIMM که گزینه بسیار بهتری برای سرور است نوعی تراشه مموری است که توسط رجیستر به کنترل کننده مموری متصل می ­شود. این کار باعث کاهش بار کنترل کننده مموری می­ شود. این کار ثبات و مقیاس پذیری را بهبود می­ بخشد که البته باعث افزایش هزینه نیز میگردد. از طرفی اندکی سرعت تبادل داده را کاهش می دهد و نیازمند صرف انرژی بیشتری است. به دلیل قیمت بالاتر، از این نوع مموری ها در لپتاپ ها و کامپیوترهای شخصی استفاده نمی شود و بیشتر در سرورها مورد استفاده قرار می گیرد.

LRDIMM

LRDIMM یا به عبارتی Load Reduced DIMM ها با استفاده از Intel Xeon E5 در پلتفرم­ ها پشتیبانی می­ شوند. همانند RDIMM اغلب در سرور­ها استفاده می­ شوند. آنها در یک ماژول حافظه Printed Circuit Board ساخته شده ­اند که با همان سوکت­ های حافظه سرور متناسب هستند و از همان نوع تراشه های DRAM استفاده می کنند.

در حالی که RDIMM ها مستقیماً به باس (درگاه) حافظه متصل می­ شوند که به کنترل کننده ­های مموری در Xeon E5 متصل هستند، LRDIMM ها یک تراشه بافر حافظه خاص را به باس اضافه می­ کنند که روی هر ماژول چسبانده شده است. هنگامی که یک سرور با RDIMM پیکربندی می ­شود، باس حافظه در حالت موازی عمل می­ کند و تمام DRAM ها توسط کنترل کننده حافظه پردازنده کنترل می شوند. هرچه بیشتر و بیشتر DRAM ها بر روی RDIMM ساخته می­شوند ، بارگیری الکتریکی ماژول حافظه افزایش می یابد (این موارد با عنوان Ranks شناخته می شوند – ماژول های حافظه به صورت Single Rank ، Dual Rank و Quad Rank ارائه می شوند). با نصب بیشتر Ranks در یک کانال حافظه ، سرعت حافظه کاهش می یابد و  یا استفاده از سوکت­های حافظه اضافی محدود می­شود.

RDIMM در مقایسه با LRDIMM کم هزینه و کم مصرف خواهد بود. اگر ظرفیت حافظه سیستم مسئله مهمی نباشد، آنها می­ توانند به بالاترین سرعت نیز برسند.

LRDIMM ظرفیت حافظه DRAM بالاتری را ارائه می­ دهد. آنها ممکن است بتوانند از Rank های بیشتری پشتیبانی کنند زیرا بیت­های داده در بافر داده ­ها، بافر می­شوند. از آنجایی که 10 بافر داده به LRDIMM اضافه می­ شود، هزینه بیشتری لازم است. همچنین طراحی LRDIMM کمی پیچیده ­تر است. بنابراین LRDIMM ها در مقایسه با RDIMM ها هزینه بالاتری دارند و به دلیل بافرهای اضافی داده ­ها ، دارای قدرت بیشتری دارند.

LRDIMMها نسبت به RDIMM کارایی را افزایش می­ دهند و اتلاف انرژی کمتری هم دارند. اساسا برای افزایش سرعت و ظرفیت طراحی شده­ اند اما تاخیر بیشتری دارند و معمولا برای بیگ ­دیتا استفاده می­ شوند .

HPE NVDIMM

در صورت نیاز به افزایش عملکرد پایگاه داده و برنامه های تجزیه و تحلیل، می­ توانید از حافظه پایدار HPE استفاده کنید. HPE گسترده ترین Persistent memory portfolio را به بازار ارائه می­ دهد.

NVDIMM ها، مموری با دسترسی تصادفی هستند. منظور از حافظه پایدار این است که در صورت قطع برق به هر دلیلی، اطلاعات را حفظ کند. با استفاده از این نوع مموری می­توانید سطح جدیدی از عملکرد را داشته باشید، انعطاف پذیری داده ­ها افزایش می ­یابد و در مدیریت پایگاه داده به تصمیمات سریعتر تجاری دست پیدا کنید. HPE NVDIMM از نوع flash-backed DIMM هست که برای برطرف کردن اشکالات استوریج ­ها طراحی شده ­است و در عین حال عملکرد حافظه را با دوام ذخیره سازی ارائه می دهد.

NVDIMM ها همچنین با یک محیط نرم افزاری قوی که در اطراف سرورهای HPE و برنامه های کاربردی و بارهای کاری طراحی شده اند ، تکمیل می شوند.

HPE DDR4 SmartMemory

HPE DDR4 SmartMemory عملکرد، اطمینان و کارایی عالی را ارائه می­ دهد.

انتخاب گسترده از راه­ حل­ های مموری سرور، سازگاری، ظرفیت و پهنای باند مورد نیاز را برای مدیریت بار کاری در حال گسترش با سرورهای HPE ProLiant Gen9 ، Gen10 و Gen10 Plus ، سرورهای خانواده Apollo ، سیستم های Synergy و Blade فراهم می کند.

با افزایش حجم کار و روند مراکز داده مانند مجازی سازی سرور، رایانش ابری و استفاده از برنامه­ های بزرگ پایگاه داده، نیاز به حافظه با ظرفیت بالاتر با زمان کار بیشتر افزایش می­ یابد­، کیفیت و قابلیت اطمینان DRAM اهمیت بیشتری پیدا می ­کند. HPE SmartMemory مراحل سخت افزاری و صحیح تست های اضافی را پشت سر می گذارد که ویژگی­ های extended memory performance را که فقط با سرورهای HPE Gen9 ، Gen10 و Gen10 Plus امکان­پذیر است، فراهم می­ کند.

این آزمایش گسترده تضمین می کند ­که حافظه سرور HPE کاملاً با سرورهای HPE سازگار و بهینه شده است.

Intel optane Persistent memory

یک فناوری نوظهور است که در آن رسانه های غیر فرار بر روی DIMM قرار می­گیرند و بر روی گذرگاه حافظه نصب می شوند که به طور سنتی فقط برای حافظه فرار استفاده می شود.

حافظه پایدار Intel Optane  دسته جدیدی را معرفی می کند که بین حافظه و استوریج قرار دارد و از طریق همگرایی حافظه و ویژگی­ های محصول ذخیره سازی ، بهترین کیفیت را ارائه می­ دهد. حافظه ماندگار Intel Optane با ظرفیت 128 گیگابایت ، 256 گیگابایت و 512 گیگابایت در دسترس است و جایگزین بسیار بزرگتری برای DRAM است که در حال حاضر 128 گیگابایت است. با استفاده از این ردیف انعطاف پذیر جدید محصولات ، طراحان و توسعه دهندگان به ظرفیت بزرگ و حافظه مقرون به صرفه دسترسی خواهند داشت که هم انعطاف پذیر (فرار یا غیر فرار) باشد و هم به عنوان یک ردیف ذخیره سازی با عملکرد بالا عمل کند. آنها همچنین امکان استفاده از حافظه مدیریت شده را دارند که برای بهینه سازی عملکرد سیستم حیاتی است. تأخیر کم و سازگار با پهنای باند بالا ، کیفیت خدمات (QoS) و استقامت این فناوری منحصر به فرد Intel به معنای ظرفیت بیشتر و ماشین های مجازی بیشتر (VM) برای کاربران ابری و مجازی ، ظرفیت بسیار بالاتر برای پایگاه های داده در حافظه، ذخیره سازی فوق العاده سریع و حافظه ذخیره سازی بزرگتر است.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *